Бюлетин #6 HERiPRENEURSHIP
19 юни 2023г.
BSB831 HERiPRENEURSHIP
Това е пилотен проект, който цели да създаде дългосрочни партньорства между 6 организации от Гърция, Румъния, България, Република Молдова, Грузия и Турция за подобряване на туристическите услуги и развитие на културните и творческите индустрии в Черноморския регион. Проект HERIPRENEURSHIP предлага иновативен модел за виртуален достъп до културно-исторически обекти, обединени в т. нар. КОРИДОР НА КУЛТУРНОТО НАСЛЕДСТВО НА ЮНЕСКО. Той обединява 60 пилотни локации /обекти/ с цел свързване на обучението със свободното време, по препоръка на Съвета на Европа.
Уважаеми приятели и колеги, открийте света на HERIPRENEURSHIP!
Създадохме платформа, която събира цялата информация свързана с обектите, под формата на:
· истории
· интересни факти
· фотографии
· видеа
Целта на комуникационната платформа е да предоставя актуална информация за обектите на материалното и нематериалното наследство, да вии информира, за да можете да организирате вашите събития. И, разбираа се, за да се обучавате непрекъснато в света на HERiPRENEURSHIP.
Ето линк към платформата:
Май & Юни 2023 - месеците на събитията по HERIPRENEURSHIP!
Източният Път на Коприната: Пилотният маршрут, разработен от DOKA
Агенцията за регионално развитие в Източна Турция (DOKA) бе домакин на 5-то по ред работно посещение по проекта, което се проведе в периода 30 Април – 3 Май 2023г. в Трабзон. Събитието събра представители на партньорите, заинтересовани лица и местни активисти, които се запознаха с точките отт пилотни маршрут. Част от посещението бяха и организираните прес-конференция, семинар за оценка на местните ресурси, както и среща на партньорите. Тези събития дадохда възможност участниците да обсъдят стратегиите и да направят планове за продължаване на проекта.
Семинар за оценка на местните ресурси
Партньорите дискутираха потенциала за привличане на туристи в региона на Трабзон, както и възможните пречки за реализиране на маршрута, разработен от DOKA.
Скален Манастир Сумела
Това е един от 5-те най-посещавани обекти в Турция, представляващ значим културно-исторически паметник с изключително много следи към миналото свързани с религиозни течения и присъствие на историически личности.
Агенция за регионално развитие в Източна Турция (DOKA)
Международна делегация в Турция, с домакин DOKA
- 09.05.2023 – 11.05.2023
Агенцията за регионално развитие в Източна Турци прие 3-ма представители на туроператорски компании от Северна Африка, които посетиха част от локациите на пилотния маршрут в Трабзон и Гюмюшхане. Бяха организирани срещи с турски бизнес компании, на които стана ясно че скоро туристи от Африка ще посетят Трабзон.
Международна делегация в Грузия, с домакин TeSaU
- 30.05.2023 – 02.06.2023
Държавният Университет в Телави /TeSaU/ бе домакин на дву-дневено събитие за международни туроператори, които бяха поканени след успешно проведените бизнес срещи по време на международното туриистическо изложение в Берлин през м.март 2023г. Представители на туроператори от Нидерландия, Турция, Армения, както и британски журналист се насладиха на незабравими преживявания в част от грузинските обекти на ЮНЕСКО. Посещението включваше срещи между туроператори, заинтересовани лица, срещи с пресата и др.
Международна делегация в Молдова, с домакин Националната Агенция по Туризъм /ANTRIM/
- 16.06.2023
С цел представяне на проекта и постигнатите резултати, молдовският партньор по проекта, ANTRIM организира тур за 10 местни и международни представители на туристическия сектор. В рамките на ден те посетиха туристическите дестинации, част от разработения пилотен маршрут: Национален Музей по етнография и природа; Шато Вертели, Занаятчийски комплекс „ Арта Рустика“. След това имаха бизнес срещи с представители на ръководството на Природо-културен Резерват „ Старият Орхей“ и Община Кишинеу, по време на които обсъдиха възможностите за реклама на дестнациите чрез използване на аудио-визуални материали и изпълнението на критериите за устойчивост и устойчиво развитие.
Преоткриване на Румъния за 1 седмица заедно с HERiPRENEURSHIP!
ФИНАЛНО СЪБИТИЕ
Обучително посещение. Семинар за Оценка на ресурсите. Среща на партньорите. Тур за пресата и заинтересовани лица. Международна Конференция. Изложение за туризъм.
05-11.06.2023г. Тулча/ Румъния
Румънският партньор по проекта “Университетска Фондация „Дунав – Черно Море“
бе любезен домакин на Международната Конференция и обучително посещение в Тулча. Всички партньори по проекта, експерти, гости и участници имаха възможност да открият скритите съкровища на Делтата на Дунав в рамките на изключително интензивна и съдържателна програма.
- Двуденвното работно посещение до 10-те впечатляващи локации от пилотния маршрут спомогна за докосване до Делата на р. Дунав и нейното наследство, развитието на еко-туризма и места, пълни с приключения. Спиращата дъха природа, наличните световни растителни видове бяха съпроводени с посещения на крепостите и музеи Игис, Халмирис и Енисала, Древната крепост Оргаме, селище Мила 23 и гората Летеа около в района на Тулча.
- По време на еднодневната круизна разходка по Делтата на Дунав бяха проведени семинар за оценка на местнтие ресурси и партньорска среща с участието на всички страни-партньори.
- Международната Конференция: „Устойчив Туризъм, Управление на Наследството, Културни и Творчески Индустрии: Създаване на нови инвестиционни възможности в културни обекти“ привлече над 50 експерти и специалисти в областта на туризма, дигиталното културно наследство и предприемачеството. Целта на събитието бе да се добие общо разбиране на последните предизвикателства в управление на културното наследство, климатичните промени и използване на културните и творческите индустрии за развитие на устойчив туризъм.
Тамар Асланишвили, ЯКОБ ГОГЕБАШВИЛИ, ДЪРЖАВЕН УНИВЕРСИТЕТ, ТЕЛАВИ
Елена Симеонова, АБЧО
Елифназ АКДЕНИЗ, Агенция за регионално развитие в Източна Турция
Накрая, ние отпразнувахме успеха на проекта в Тулча!
Изненадата, поднесена от домакина на събитието – торта HERIPRENEURSHIP!Дигитални билбордове на международното летище в Истанбул рекламират туристическите маршрути по HERIPRENEURSHIP
Щастливи сме да обявим, че на международното летище в Истанбул всеки турист може да види 6-те дестинации, избрани от проект HERIPRENEURSHIP!
Сега, докато чакате своя полет, можете да научите повече за обектите на ЮНЕСКО във всяка от 6-те държави.
ПРИЯТНО ГЛЕДАНЕ!
Съвместна Оперативна Програма „Черноморски Басейн 2014-2020“
Реадктор на материала: Асоциация на Българските Черноморски Общини
Дата нa публикуване: Юни 2023г.
Съвместна Оперативна програма „Черноморски басейн 2014-2020“ е финансирана от Европейския Съюз чрез Европейския Инструмент за Съседство и от участващите държави: Армения, България, Грузия, Гърция, Молдова, Румъния, Турция и Украйна.
Тази публикация е публикувана с финансовата подкрепа на Европейския Съюз. За съдържанието на тази публикация носи отговорност Асоциация на Българските Черноморски Общини и по никакъв начин на отразява позицията на Европейския Съюз.
“Common borders. Common Solutions.”
Black Sea Basin Programme 2014-2020
Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations